Zespół GridNode.pl
Weryfikacja: Gwarantowana

Taryfa energetyczna dla zakładu przemysłowego — jak wybrać i ile zaoszczędzić

TL;DR: Taryfy dystrybucyjne B21/B22/B23 dla zakładów na średnim napięciu (SN, ≥ 40 kW) różnią się liczbą stref czasowych. B21 — flat 24/7 (dla równomiernego dziennego poboru). B22 — szczyt/pozaszczyt (dla zakładów z poborem nocnym/weekendowym). B23 — 3 strefy (dla pełnej elastyczności harmonogramu). Zmiana grupy jest bezpłatna i trwa 14–30 dni. Typowo zakład przepłaca 70 000–100 000 zł rocznie za niewłaściwą taryfę lub zawyżoną moc zamówioną.

Zakład produkcyjny o poborze 800 kW, który od lat siedzi na taryfie B21, może przepłacać od 40 000 do 120 000 zł rocznie wyłącznie dlatego, że nikt nie przeanalizował jego profilu zużycia. Zmiana taryfy energetycznej zakładu kosztuje złożenie jednego wniosku do OSD — i nic więcej.

Ten artykuł rozkłada temat na czynniki pierwsze: która taryfa dla jakiego zakładu, jak to wyliczyć, kiedy przejść na wielostrefową, i co moc umowna ma wspólnego z corocznym przepłacaniem.

Mapa taryf dystrybucyjnych w Polsce — kto płaci za co

Polska struktura taryf opiera się na trzech kryteriach: poziomie napięcia, wielkości mocy umownej i liczbie stref czasowych.

Jak czytać kod taryfy:

  • Litera = poziom napięcia: A (WN 110 kV), B (SN 15/30 kV), C (nN do 1 kV)
  • Pierwsza cyfra = moc umowna: 1 = < 40 kW, 2 = ≥ 40 kW
  • Ostatnia cyfra = liczba stref: 1 (flat), 2 (dwustrefowa), 3 (trzystrefowa)
TaryfaNapięcieMocStrefyTyp odbiorcy
C11nN< 40 kW1Małe firmy, biura
C21nN≥ 40 kW1Większe firmy na NN
C22a/bnN≥ 40 kW2Z elastycznym zużyciem
C23nN≥ 40 kW3Z aktywnym zarządzaniem
B21SN≥ 40 kW1Zakłady SN, równomierne zużycie
B22SN≥ 40 kW2Zakłady SN z poborem nocnym
B23SN≥ 40 kW3Zakłady SN z pełną elastycznością
A21–A23WN≥ 40 kW1–3Duże zakłady na WN

Praktyczna uwaga: Większość polskich zakładów produkcyjnych jest na SN i rozliczana w B21, B22 lub B23. C21–C23 dotyczą mniejszych zakładów na NN z mocą > 40 kW.

W 2026 roku opłata jakościowa dla taryf B wynosi 33,16 zł/MWh netto (od 01.02.2026). Taryfy dystrybucyjne wzrosły średnio o 9,36% wobec 2025.

Taryfa jednostrefowa vs wielostrefowa — kiedy co się opłaca

Kluczowe pytanie: czy Twój zakład może przesunąć część zużycia poza szczyt? Jeśli tak — wielostrefowa taryfa daje przewagę. Jeśli nie — płacisz wyższy składnik szczytowy bez korzyści z tańszych nocnych godzin.

Taryfa B21 — jednostrefowa (flat)

Identyczna stawka przez 24/7. Brak zarządzania harmonogramem.

B21 jest optymalne, gdy:

  • zakład pracuje wyłącznie na jedną dzienną zmianę,
  • profil płaski przez 24 godziny,
  • brak procesów planowalnych na noc.

Taryfa B22 — dwustrefowa (szczyt / pozaszczyt)

StrefaGodzinyDni
Szczyt7:00–21:59Pn–Pt
Pozaszczyt22:00–6:59Pn–Pt
Pozaszczytcała dobaSob, Nd, święta

B22 się opłaca: zakład 2- lub 3-zmianowy, szczególnie z trzecią zmianą w nocy. Różnica między stawką szczytową a pozaszczytową: 30–60% zależnie od OSD.

Taryfa B23 — trzystrefowa

StrefaGodziny (lato)Godziny (zima)
Szczyt porannyPn–Pt 7:00–13:59Pn–Pt 7:00–13:59
Szczyt popołudniowyPn–Pt 19:00–21:59Pn–Pt 16:00–20:59
Dolinapozostałe godzinypozostałe godziny

B23 się opłaca: zakład precyzyjnie planuje operacje energochłonne na dolinę (między szczytami + noce + weekendy). Najtrudniejsza taryfa do optymalizacji, ale daje największe oszczędności.

Pułapka: Wybór wielostrefowej ma sens tylko wtedy, gdy faktycznie przesuniesz zużycie do tańszych stref. Zakład na B22 pracujący tylko w dzień zapłaci więcej niż na B21.

Jak profil zużycia decyduje o taryfie — dwa zakłady

Zakład A — dwie zmiany dzienne (6:00–22:00)

Praca Pn–Pt, dwie zmiany, godziny nocne i weekendy: pobór ~zero.

Analiza: B22 daje wyłącznie wyższy składnik szczytowy bez korzyści. Optymalna: B21. Oszczędność z przejścia B22 → B21: 8–15% na składniku zmiennym.

Zakład B — trzy zmiany (24/7)

35–40% zużycia w nocy, 25% w weekendy.

Analiza: B22 pozwala rozliczać ~50% zużycia po niższej stawce. Przy stawce szczytowej 120 zł/MWh i pozaszczytowej 60 zł/MWh dla 400 MWh/mies. zakład oszczędza ~12 000 zł/mies. wobec B21.

Linia podziału: zakład z istotnym poborem nocnym/weekendowym wygrywa na wielostrefowej. Zakład dzienny z równomiernym zużyciem przez 8–10 h — nie ma korzyści.

Więcej o zarządzaniu harmonogramem: Jak obniżyć koszty energii w zakładzie produkcyjnym.

Kalkulacja: czy zmiana taryfy się opłaca

Dane wejściowe:

  • Moc umowna: 600 kW, zużycie 320 MWh/mies.
  • Aktualna struktura: 210 MWh w szczycie, 110 MWh poza szczytem
  • Stawki B21 (flat): 95 zł/MWh
  • Stawki B22: szczyt 130 zł/MWh, pozaszczyt 55 zł/MWh

Na B21: 320 × 95 = 30 400 zł/mies. Na B22: 210 × 130 + 110 × 55 = 27 300 + 6 050 = 33 350 zł/mies.

TaryfaKoszt/mies.Koszt/rok
B21 (aktualna)30 400 zł364 800 zł
B22 (rozważana)33 350 zł400 200 zł
Różnica+2 950 zł+35 400 zł

Wniosek: Przy obecnym profilu (65% w szczycie) zakład straci na przejściu do B22.

Teraz zmieniamy harmonogram: wprowadzenie trzeciej zmiany — 80 MWh przenosi się z dnia na noc. Nowy podział: 130 MWh szczyt, 190 MWh pozaszczyt.

Na B22 po zmianie: 130 × 130 + 190 × 55 = 16 900 + 10 450 = 27 350 zł/mies.

Oszczędność vs B21: 3 050 zł/mies. → 36 600 zł/rok — przy tym samym zużyciu, innym rozłożeniu godzin.

Kluczowy wniosek: Sama zmiana grupy bez zmiany profilu może być neutralna lub kosztowna. Optymalizacja = właściwa taryfa + właściwy profil.

Procedura zmiany taryfy

Zmiana grupy taryfowej jest bezpłatna. Ograniczenie: nie częściej niż raz na 12 miesięcy.

Krok 1: Analiza danych pomiarowych Pobierz z OSD dane o zużyciu z 12 miesięcy w rozdzielczości godzinowej. Oblicz udział zużycia w strefach dla rozważanej grupy.

Krok 2: Symulacja kosztów Zastosuj aktualną tabelę stawek OSD do danych historycznych. Porównaj sumy dla obecnej i nowej taryfy — uwzględnij i składnik zmienny, i stały.

Krok 3: Wniosek do OSD Wniosek do lokalnego OSD (PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa-Operator, Stoen Operator). Wzory na stronach. Wymagane: numer PPE, aktualna i wnioskowana taryfa, uzasadnienie.

Krok 4: Wejście w życie Zmiana obowiązuje od początku kolejnego okresu rozliczeniowego po rozpatrzeniu (typowo 14–30 dni). Nie działa wstecz.

Co sprawdzić:

  • Czy wymagana jest wymiana lub rekonfiguracja licznika (przy przejściu z B21 do B22)?
  • Czy zmiana nie narusza warunków umowy kompleksowej ze sprzedawcą?
  • Czy upłynęło 12 miesięcy od poprzedniej zmiany?

Moc zamówiona a wybór taryfy — pułapka przepłacania

Składnik stały (opłata za moc zamówioną) naliczany jest miesięcznie od zadeklarowanej mocy — niezależnie od poboru. Przy mocy 600 kW i stawce 35 zł/kW/mies. = 21 000 zł/mies. niezależnie od tego, czy zakład pobierze 600 kW czy 300 kW.

Typowy scenariusz: zakład zamówił 600 kW 10 lat temu. Linia została zoptymalizowana, szczytowy pobór spadł do 380 kW. Zakład płaci za 220 kW różnicy — 7 700 zł/mies., 92 400 zł/rok — za moc, której nie pobiera.

Jak to naprawić:

  1. Zbierz dane o szczytowym poborze z 12 miesięcy (15-min rozdzielczość).
  2. Wyznacz maksymalną chwilową moc — dolna granica bezpiecznej mocy zamówionej.
  3. Dodaj bufor 10–15% (przekroczenie = kara 10× stawki).
  4. Złóż wniosek o obniżenie mocy.
ScenariuszMoc zamówionaMoc szczytOpłata stała/mies.Przepłata/mies.
Stan obecny600 kW380 kW21 000 zł7 700 zł
Po optymalizacji420 kW380 kW14 700 zł700 zł
Oszczędność6 300 zł/mies.75 600 zł/rok

Więcej o karach: Moc zamówiona — jak uniknąć kar za przekroczenia.

Rola monitoringu energii przy optymalizacji taryfy

Cała powyższa analiza stoi na danych pomiarowych. Bez granularnego profilu nie ma rzetelnej decyzji — ani opłacalności zmiany taryfy, ani precyzyjnego wyznaczenia mocy zamówionej.

Standardowe dane z licznika OSD (odczyty miesięczne) są niewystarczające. Minimalna rozdzielczość do analizy strefowej: 15 minut. Do zarządzania operacyjnego: lepiej 1-minutowa lub krótsza.

Energy Guard rejestruje dane z każdego obwodu z rozdzielczością 20 sekund:

  • automatyczne tagowanie interwałów jako szczyt/pozaszczyt dla wybranej taryfy,
  • widok sumaryczny — % zużycia w poszczególnych strefach,
  • symulacja „co by było, gdyby” — porównanie B21/B22/B23 na tych samych danych,
  • alerty przy zbliżaniu się do mocy zamówionej,
  • automatyczne wyznaczenie optymalnej mocy zamówionej na kolejny okres.

Typowe odkrycia podczas audytu taryfowego:

  1. Sprężarki, wentylacja, piece elektryczne pracujące w szczycie bez powodu operacyjnego — przesunięcie o 2–3 godziny daje oszczędności bez inwestycji.
  2. Moc zamówiona zawyżona o 20–40% w stosunku do faktycznego maksimum.
  3. Zakład na B21 kwalifikujący się do B22 — strata kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

Zakłady z monitoringiem rzadko siedzą na złej taryfie dłużej niż 1 rok. Zakłady bez monitoringu często nie zmieniają taryfy przez dekadę.

FAQ: Najczęstsze pytania o taryfę zakładu

Czym różnią się taryfy B21, B22 i B23? Wszystkie są dla zakładów SN ≥ 40 kW. B21 to flat 24/7. B22 — szczyt (Pn–Pt 7:00–21:59) i pozaszczyt. B23 — dwa szczyty (poranny, popołudniowy) i dolina. Im więcej stref, tym większy potencjał oszczędności przy elastycznym harmonogramie.

Ile kosztuje zmiana taryfy? Bezpłatna. Wniosek do OSD, czas rozpatrzenia 14–30 dni. Ograniczenie: nie częściej niż raz na 12 miesięcy. Może być wymagana wymiana licznika.

Kiedy zakład powinien przejść z B21 na B22? Gdy co najmniej 35–40% zużycia przypada poza szczytem (noce, weekendy). Bez przesunięcia zużycia przejście może podnieść koszty zamiast je obniżyć.

Czy moc zamówiona ma wpływ na taryfę? Tak — kwalifikuje do grupy (≥ 40 kW = grupy 2/B). Składnik stały naliczany od mocy zamówionej co miesiąc, niezależnie od zużycia. Typowa przepłata: 20–40% za nadmiarową moc zadeklarowaną przy podpisywaniu umowy 10 lat temu.

Czy zmiana taryfy działa wstecz? Nie. Nowa taryfa obowiązuje od kolejnego okresu rozliczeniowego po rozpatrzeniu wniosku. Brak retroaktywnego przeliczenia faktur.

Czy mogę być na B21 i B23 jednocześnie? Nie — jedna grupa taryfowa per PPE. Firma z wieloma PPE (np. dwa zakłady) może mieć różne grupy dla różnych punktów poboru.

Jak często warto rewidować wybór taryfy? Raz w roku — przy zmianie harmonogramu produkcji, dokupieniu dużych odbiorników lub spadku zużycia po modernizacji.

Podsumowanie

B21 — optymalna dla równomiernego dziennego profilu. Jeśli większość zużycia wypada 7:00–22:00 Pn–Pt, wielostrefowa tylko podniesie koszty.

B22 — opłaca się dla zakładów z wyraźnym poborem nocnym/weekendowym. Przy 35–40% zużycia poza szczytem oszczędności są jednoznaczne.

B23 — największy potencjał przy pełnej elastyczności harmonogramu. Wymaga systematycznego zarządzania procesami energochłonnymi.

Procedura zmiany jest bezpłatna i prosta. Jedyna bariera to analiza — bez danych pomiarowych nie ma rzetelnej decyzji.

Moc zamówiona to osobna zmienna do optymalizacji. Przepłata 70 000–100 000 zł rocznie za nadmiarową moc to nie wyjątek, to norma w firmach bez monitoringu.

Umów bezpłatne demo Energy Guard → — w tydzień od instalacji dostajesz pełny profil zużycia z podziałem na strefy, porównanie kosztów na B21/B22/B23 na własnych danych, i rekomendację optymalnej mocy zamówionej.

Powiązane artykuły: